top of page
yogakioo-vektorel kopyası.jpg
  • Instagram

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktöründen Döneme İlişkin Tavsiyeler


Dünya Sağlık Örgütü W.H.O Genel Direktörü Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus’dan bu dönemde dikkat etmemiz gereken şeylerle ilgili kısa bir açıklama geldi.


1- SAĞLIKLI BESLENİN

Sağlıklı beslenmek bağışıklık sisteminize yardımcı olur. Vücut fonksiyonlarınızın düzgün çalışması için bu dönemde yediklerinize özen gösterin.


2- ALKOL TÜKETMEYİN

Alkol ve şekerli içecekler tüketmeyin. Bu tarz içecekler bağışıklık sisteminizi hızlıca zayıflatır.


3- SİGARA İÇMEYİN

Sigara içmek COVID-19’a yakalandığınız takdirde büyük risklere sebebiyet verir.


4- EGZERSİZ YAPIN

Evde olduğunuz bu süreçte günde en az 30 dakika egzersiz yapın. Çocuklarınız için ise bu süre bir saattir. Egzersizler sayesinde bu süreçte bedeninizi dinç ve sağlıklı tutabilirsiniz. Yoga, müzikle dans gibi egzersizler uygulanabilir.


5- ZİHNİNİZİ SAĞLIKLI TUTUN

Stresli olmanız, kafanızın karışık olması ve kaygılarınızın olması oldukça normal. Güvendiğiniz, iyi hissettiğiniz insanlarla telefonda konuşun. İçinde bulunduğunuz topluluklardaki diğer insanları destekleyin; bu hem size hem onlara iyi gelecektir. Komşularınızın, ailenizin, arkadaşlarınızın halini hatırını sorun. Müzik dinleyin, kitap okuyun, oyun oynayın… Haberler sizi çok endişeye sürüklüyorsa izlemekten kaçının. Güvenilir kaynaklardan günde bir iki kere neler olup bittiğine bakın sadece.

COVID-19 bizden çok fazla şey alıyor ama bize çok özel bir şey de veriyor; bir olmayı, birlikte hareket etmeyi. Birlikte öğrenip, birlikte büyüyoruz…


Kaynak: www.who.it

Comments


bottom of page