top of page
yogakioo-vektorel kopyası.jpg
  • Instagram

Mayıs Ayı Önerisi: Hayatınızda Farkındalık Yaratacak 3 Kitap
Ne Oldu Sana? Bruce D. Perry ve Oprah Winfrey 


Beyin ve travma uzmanı Dr. Bruce Perry ve sunucu-aktivist Oprah Winfrey’den müthiş bir kitap.

Bebeklikten itibaren bizi etkileyen deneyimler yetişkinlik yaşamımız boyunca kendisini nasıl gösteriyor? Neden bazen küçük sorunlara aşırı tepkiler veriyoruz? Beynimizin kendi kendini düzenleme yeteneği bozulursa ne olur? Bu soruların cevaplarını veren kitap sohbet şeklinde yazılmış, okuyabileceğiniz en kaliteli sohbetlerden birisi diyebilirim. Kendi kendimizi düzenleme kapasitemizi nasıl geliştiririz sorusunun cevabı ise çok basit: Bağ kurmak.


Hem kendimizi hem de başkalarını anlama yetimizi güçlendirecek bir kitap.
Duygusal Çeviklik-Susan David


Harvard Üniversitesi’nden Psikolog Susan David’in kitabı, duygularımızın farkına varmayı, onları kabul edip kucaklamayı ve duygusal çevikliğimizi geliştirmemizi amaçlıyor. Peki nedir duygusal çeviklik? Duygusal çeviklik kaçtığımız, bastırdığımız ya da bizi geride tutan duygular dahil tüm duyguları kabul etmektir. Duygularımızı yargılamadan gözlemleme ve etiketleme yeteneğimizi geliştirerek, onları daha iyi anlayabilir ve daha yapıcı yanıt vermeye başlayabiliriz. Susan David, pratik uygulamalarla bunu nasıl yapabileceğimizi adım adım anlatıyor. 

Duygusal olarak çevik insan olduğumuzda:

-Zor duyguları yönetebilir

-Değişim ve belirsizlikle başa çıkabilir

-Tatmin edici ilişkiler kurabilir

-Olumlu değişiklikler yapabilir

-Hedefleri ulaşma konusunda motive olur

-Hayatı dolu dolu yaşarız


Sık sık olumsuz duyguların pençesine takılıyorsanız ve bununla nasıl mücadele edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız bu kitap tam size göre. Duygusal İlk Yardım-Guy Winch


Psikolog Guy Winch’e göre çocukluğumuzdan itibaren fiziksel olarak yaralandığımızda ne yapacağımızı biliyoruz. Ecza dolabımızı açar ve yaraya müdahale ederiz, daha ciddi bir durumsa doktora gideriz.

Peki ya duygusal yaralarımız? Bunlara nasıl müdahale edeceğimiz bize öğretilmedi.  Reddedilmek, suçluluk, yalnızlık ve başarısızlık psikolojik yaralara neden olur. Bu yaralar gözle görülmese de hayatımızı olumsuz etkiler. Çünkü fiziksel yaralar kadar gerçektirler. Guy Winch psikolojik yaralanmalarımızı kendi kendimize tedavi etmenin pratik yollarını anlatmış. Bize  psikolojik bir ecza dolabı sunmuş. Bu ecza dolabında, reddedilmek, yalnızlık, kayıp ve travma, suçluluk duygusu, zihinsel geviş, başarısızlık ve düşük özsaygı gibi konularla ilgili araçlar var. 


Duygusal ilk yardım sayesinde psikolojik bağışıklığınızı güçlendirmek için harika bir kitap. 

Comments


bottom of page