top of page
yogakioo-vektorel kopyası.jpg
  • Instagram

Sağlıklı Bir Uyku İçin Dikkat Etmeniz Gereken 8 Madde


Gece kesintisiz bir şekilde uyumak sağlıklı bir zihin ve sağlıklı bir beden yapısı için oldukça önemlidir. Günlük rutinlerimizin kalitesine gösterdiğimiz özen gibi, uyku kalitemize de gerekli özeni göstermek yaşamımızdaki dengeyi büyük ölçüde etkiler. Peki günümüzün önemli bir bölümünü oluşturan bu anlarda daha rahat ve sağlıklı bir uyku için nelere dikkat etmemiz gerekir? Bu yazımda uyku kalitenizi değiştirecek 8 önemli maddeyi sizin için listeledim.


1. Akşam Geç Saatte Yemek Yemeyin

Özellikle gün batımından sonra yemek yememeye dikkat edin. Yaşam düzenleri buna uymayanlar, yatmadan yaklaşık 5 saat önce yemek yemeyi bırakarak daha kaliteli bir uyku deneyimi yaşayabilirler. Yatmaya yakın yemek tükettiğimizde vücudumuz gece bu besinlerin sindirimi için çaba gösterir. Bu nedenle de bedenimiz dinlenemez ve bizi de uyandırmaya başlar. Bu yüzden yatmaya yakın yemek yememeye özen gösterin.


2. Yatmaya Yakın İçecek Tüketmeyin

Özellikle kahve gibi uyarıcı özelliği olan içecekleri akşam geç vakitlerde tüketmeyin. Bu tarz içecekleri gün batımından önce tüketmek, gece uykumuzun bölünmemesi açısından daha faydalıdır. Bunun yanı sıra akşam geç saatlerde içecek tüketmek, gece tuvalet ihtiyacı doğurabileceği için de uykumuzun bölünmesine sebebiyet verir. Gece uykunuzun bölünmemesi için içecek tüketimini yine yatmadan yaklaşık 3-4 saat önce bırakmaya özen gösterin.


3. Gün İçinde Egzersiz Yapmaya Özen Gösterin

Özellikle masa başı çalışan kişilerin, zihinleri çok yorgun fakat bedenleri yorulmamış olduğunda, bedenlerindeki enerjinin yüksek oluşu uyumalarına müsaade etmeyebilir. Bundan dolayı da kişi sürekli yataktan kalkma ya da yatağın içinde dönme ihtiyacı duyabilir. Siz de böyle bir çalışma ortamına sahipseniz, bu durumdan dolayı yatağın içinde dakikalarca döndükten sonra uyuyor olabilir ya da belki gece 3-4 kez uykunuzdan uyanıyor olabilirsiniz. Öyle ise gün içinde mutlaka kısa bir süre dahi olsa egzersiz yapmaya çalışın. Böylece zihin ve beden dengesini kurabilirsiniz. Bu da daha rahat, deliksiz bir uyku deneyimi yaşamanıza olanak sağlar.


4. Muhakemeyi Yatağa Taşımayın

Bazen içimize attığımız duygulardan dolayı gece uyuyamayız ya da uykumuz bölünür. Gün içinde çok fazla şey yaşarız ve çoğu zaman bu hisleri açığa çıkartamaz, ifade edemez, konuşamayız. Sadece başkalarıyla ilgili değil, kendimizle ilgili yaşadığımız şeyleri dahi ifade etmekte güçlük çektiğimiz anlar olur. Yatağa yattığımızda da çoğu zaman yaşadığımız bu deneyimlerin muhakemesini yaparız. Hatta bazen bu muhakemeler sebebiyle bir türlü uykuya geçemeyiz. Uyusak bile rüyamızda bunları görürüz çünkü muhakeme hala içimizde devam ediyordur. Tüm bunlar uyku kalitemizi bozduğu gibi bazen çok huzursuz bir şekilde uyanmamıza da sebep olur. Akşam kısa bir meditasyon yapmak, yaşanılanların üzerine tefekkür etmek, belki bunları bir kağıda, bir deftere yazmak yani içinizdeki hisleri boşaltmak rahat bir uyku çekmenize olanak sağlar. Yatak dinlenme, uyuma alanımızdır. Yatakta bu muhakemeyi yapmaya alıştığımız takdirde, her yatağa girdiğimizde otomatik olarak zihin muhakeme yapma eğilimi gösterir. Bu yüzden zihninizi buna alıştırmak yerine, gün içinde kendinize bu muhakemeyi yapacak bir alan yaratırsanız, yatağa yattığınızda zihin bunu yapma eğilimi göstermez.


5. Doğru Nefes Alıp Verin

Doğru nefes alıp vermemek, gün içinde bedende ve zihinde strese sebep olur. Sağlıklı nefes alıp vermek hem yatağa yattığınızda daha rahat gevşemenize olanak sağlar hem de gün içinde sizi stresten uzaklaştırır.


6. Duşunuzu Akşam Alın

Özellikle akşam ılık bir duş almak uykuya geçişinizi kolaylaştırır. Biz yogada sabah duş almayı önermeyiz. Akşam duş almayı öneririz ki vücudunuzdaki bütün enerji uykuya geçmeden önce nötrlenebilsin. Böylelikle yatağa yattığınızda hem vücudunuzdaki enerji nötrlendiği için hem de bedeniniz rahatladığı için daha rahat bir uyku deneyimi yaşayabilirsiniz.


7. Yatak Odanızı Havalandırın

Yatmadan önce odanızı havalandırmanız önemli. Odanın havasının temiz ve taze olması uykuya geçişinizi kolaylaştıracaktır.


8. Yatağınızı Doğru Seçin

Sağlıklı bir uyku için doğru yatak seçimi en önemli maddelerden biridir. Çünkü her akşam yatağımızın üzerinde en az 6 ile 8 saat arası vakit geçiririz. Bu süre kişiden kişiye göre değişse de, sonuçta hepimizin yatağımızın üzerinde vakit geçirdiği bir gerçektir. Kaliteli bir uyku söz konusu olduğunda yatağınızın size uygun olması ve rahat bir uyku deneyimi yaşamanıza fırsat tanıması oldukça önemli. Size en uygun yatağı seçebilmeniz için tamamen doğal içerikten oluşan, hatta tamamen organik seçeneği olan Wellmatt yataklarına göz atmanızı öneriyorum. Wellmatt müşterisinin uyku kalitesini ve ihtiyacını tamamen ön planda tutuyor. Web sitelerine girdiğiniz zaman online uyku danışanları uyku alışkanlıklarınızı soruyorlar, “Sırt üstü yatarım, uykumda terlerim, soğukta daha rahat uyurum, belim de rahatsızlık var vb.” verdiğiniz cevaplarınıza ve alışkanlıklarınıza göre de size en uygun modelleri öneriyorlar.

Seçtiğiniz yatak fabrikadan kişiye özel olarak üretilip kargo ile paketlenmiş olarak gönderiliyor. Gelen yatağınızın, baza vb. ürüne alışması 15-20 gün sürüyor. Sizin de yatağa alışmanız yine aynı süreyi bulabilir fakat uyku kaliteniz için bu süreyi kendinize tanımanız gerekir. Doğru yatak seçimi için Wellmatt’a göz atmayı unutmayın.


Editör: Çetin Çetintaş


Comments


bottom of page