top of page
yogakioo-vektorel kopyası.jpg
  • Instagram

Yoga Stüdyolarının Durumu Ne Olacak?


İçinden geçmekte olduğumuz pandemi süreci birçok sektöre düzelmesi yıllar alacak ekonomik zararlar verdi. İnsan sağlığı iyi olduktan sonra geri kalan her şey bir şekilde elbette yolunu bulur.


Yoga stüdyoları birçok işletme gibi 16 Mart’tan 1 Haziran’a kadar resmi olarak kapalıydı. Bu süreç içerisinde kira muafiyeti çıkmadığı için kiraların ve devlete yapılan şirket giderlerinin ödenmeye devam etmesinden dolayı birçok stüdyo büyük zararlar gördü, hatta bir kısmı kapanmak zorunda kaldı. Yoga stüdyoları, baktığımızda yılın tam anlamıyla 9 ayı çalışmaktadır. Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında neredeyse % 80 üye kaybı yaşamakta ve 3 ay zarar etmektedirler. Bu 3 ayın zararını kışın 9 ay kazandığı ile dengelerler. Durum böyle olunca, bir de üstüne pandemiyi eklediğimizde neredeyse bu sene 7 ay boyunca hiçbir gelir olmadan, sadece giderleriyle başbaşa kalan bir sektörden bahsediyoruz.

Devletin yoga stüdyolarına sadece birkaç gün önceden 1 Haziran’da açılabilirsiniz demesinden dolayı bütün stüdyolar hazırlıksız yakalandı. Stüdyoların bir kısmı alacakları önlemleri tamamlamak adına ancak 15 Haziran’a açılma planlaması yapabildi. Birçok stüdyo da henüz ne zaman açılacakları ile ilgili kesin bir açıklama yapmamakla beraber, hedeflerinin Eylül olduğunu ifade etti.


Bu yeni normalle birlikte hizmet verecek stüdyoların işi de oldukça zor. Alınması gereken önlemlerle birlikte masraflarına masraf da eklendi. Dezenfektanlar, maskeler, ateş ölçerler derken açılacak stüdyoların giderleri iyice artmış bulunmakta. Bir stüdyonun şu anda hizmet vermesi, astarını yüzünden pahalı hale getiriyor. Daha önce de bahsettiğim gibi yaz aylarının gelmesiyle zaten stüdyolar çok ciddi bir üye kaybı yaşayacak. Bir de halen devam eden pandeminin belirsizliği eklendiğinde stüdyolar için sosyal mesafe uygulaması en kolay kural haline gelecek! Bu durum Türkiye’deki bu süreçte açılacak tüm stüdyoların masraflarını karşılamasını imkansız hale getirecek.


Ülkemizde yoga stüdyolarının günümüzdeki formuna kavuşması ve yoganın sektörleşmesi yıllar aldı. Devletin bu pandemi sürecinde stüdyolara herhangi bir maddi desteği olmadı ve olmayacağı için, umarız her stüdyo bu süreçte varlığını devam ettirmenin yolunu kendi bir şekilde bulabilir.


Editör: Nada

Comments


bottom of page