top of page
yogakioo-vektorel kopyası.jpg
  • Instagram

Karakter Bir Erdem Midir Kafes Mi?Netlikler ve belirsizlikler arası geçen yaşamımızda bir tarafı nasıl seviyor diğer tarafı ise ne kadar ürkütücü buluyoruz öyle değil mi?


Belirsizliğin getirdiği endişe alanlarında zorlanıyoruz. Aksine netlikte huzur ve güven buluyoruz. Bu oldukça insani. Fakat zaman zaman sınırlayıcı olabilir de. Netlikte bulduğumuz güveni ararken davranış repertuarlarımızı da sınırlamayı erdem sayabiliyoruz. Karakterli ve öngörülebilir olmak ile meselelerimiz var. Karaktersiz ise hakaret sözcüğü yerine kullanılıyor.


Karakterin övgü hak eden bir olgu olduğuna kim karar verdi, burada nasıl netleştik? Toplum mu? Evet,ön görülebilen tavırlar, belirsizlikten uzak, keskin bir doğruyu yordayabilmek hem eğitim sisteminin hem de sosyal düzlemin çok talep ettiği olgular. Karakter topluma netlik sunar. Ne yapacağı ve yapmayacağı belli olan kişi. Güvenilir. Sınırlı bir davranış repertuarı kişiyi güdük bırakırken toplumu ise rahatlatır, bu kişinin etrafında olmak kolay hale gelir.


Tehlikesiz. Belirli ve ön görülen. KARAKTERLİ. Katılığın her türlüsü zorlayıcı. Beden için dahi esneklik sağlamlık demek değil midir? Hep aynı duruşu sergilediğimizde başlamaz mı sıkışmalar, ağrılar, tutulmalar? Esnemek bedeni rahatlattığı gibi psikolojik sağlamlığı da destekler.

Kim olduğumuz değişkendir. Her an her deneyimde yaptığımız seçimlerle kim olduğumuz her gün yeniden belirlenir. Evet en sakin günde bile kendimizi yeniden yaratır, yeni bir yanımızı deneyimleriz. Yaşımız, bedenimiz, deneyimlerimiz değişirken, tüm Dünya değişirken aynı ve sabit kalmaya bu övgü niye?

Başkalarının size yakıştırdığı ve sizden beklediği tavır ve tutumları sosyal onay görmek adına gösterirken, kendi ihtiyacınızdan ne kadar uzaklaştığınızı da bir ölçmeyi hatırlatırım.

Tutarlı ve stabil duruş, değerler ile entegre bir hayat kesinlikle psikolojik sağlamlık ile alakalıdır. Dengeyi bulma yolunda dengeyi kaybetmek de sürecin sağlıklı ilerlemesindendir. Tek ayağını havaya kaldırdığında önce bir sarsılıp, sonra o denge noktasını bulmak gibi. Öngörülememek bazen de esnemek demektir. Yeni şeylere evet demektir.

Tutarlılık kendini tanımakla ilgilidir. Ne istediğini bilmek ile...

Karakter toplumsal ön görülebilirlikle ilgilidir. Ondan ne istendiğini bilmekle...

Biri bizim içindir, kendi ihtiyaçlarımıza yakınlaştırır bizi. Diğeri başkalarını memnun etmeye odaklıdır. Kendiliğimiz ile bağımızı koparır. Kafes görevi gören “karakter” övgülerinden vazgeçebiliriz. Bazen öngörülemeyebilir, kendimizi bile şaşırtabilir, esneyebiliriz. Aynı yerde köklenip kalmak, tutulmalar yaşamak zorunda olmadan, tutarlı, anda, değerleri ile temasta bir denge yaratabiliriz. Burası kulağa çok sağlam gelmiyor mu?


Uzman Klinik Psikolog

Gizem Beydemir


Commenti


bottom of page