top of page
yogakioo-vektorel kopyası.jpg
  • Instagram

Yoga Alliance Nedir?


Yoga Alliance denilince akla tek bir eğitim ile tüm dünyada geçerli uluslararası bir “şey” geliyor. Peki bu “şey” nedir? Yoga Alliance onaylı sertifika nedir? Sürekli gelen “Neden Yoga Alliance onaylı sertifika vermiyorsunuz?” sorularına istinaden…


Öncelikli olarak Yoga Alliance adı aynı olsa da dünyada tek bir Yoga Alliance yoktur. Yani Amerika’daki Yoga Alliance, İngiltere’dekinden, Hindistan’dakinden, Avustralya’dakinden bağımsızdır. Tıpkı bunların kendi içlerinde birbirlerinden bağımsız oldukları gibi. Yoga Alliance sertifikası uluslararası standartlardadır, lakin sanıldığı gibi tek bir Yoga Alliance onaylı sertifika ile tüm dünyada eğitim ve ders veremeyebilirsiniz. Çünkü Yoga Alliance tüm dünyada geçerli olan tek bir kurum değildir.


Yoga Alliance nedir diye soracak olursanız, Yoga Alliance bir dernektir. Kendisi onun standartlarında eğitim vermeyi ve bunun karşılığında belli bir yıllık ücret ödemeyi kabul eden herkesi derneğine kabul etmektedir. Dolar üzerinden ödenen bu meblağlar ödenmediği takdirde de Yoga Alliance üyeliğiniz iptal edilmekte ve yeniden kayıt olabilmek için yeni bir eğitim almanı gerekmektedir. Bir yıl içinde kayıt olunmamış her eğitim Yoga Alliance tarafından geçersiz sayılmaktadır. Yani aslında Yoga Alliance sertifikası ile kişi ismini bir derneğe kayıt ettirmektedir.


Yoga Alliance, eğitimlerin içeriğini kontrol etmediği ve herhangi bir şekilde müfredat takibi yapmadığı için birçok ülkede güvenilirliğini kaybetmiştir. Bu yüzden günümüzde eğitimin alındığı kurum ve kişi neredeyse tüm dünyada baz alınmaktadır.


Yoga Alliance onaylı bir eğitim alındığında tüm dünyadaki yoga stüdyolarının kapılarının kişiye açılacağı algısı oldukça yanlıştır. Amerika’da herhangi bir eyalette aldığınız yoga eğitmenlik eğitimi ile bile yine o eyalette bulunan başka bir yoga stüdyosunda ders vermeniz mümkün olmayabilir. Hatta çalışmayı bırakın, bir stüdyodan aldığınız 200-saat Yoga Alliance sertifikası ile başka bir stüdyoda 300-saat Yoga Alliance eğitimine kabul edilemeyebilirsiniz.


Hindistan’da Yoga Alliance sertifikası veren aşramların bu sertifikayı vermelerinin tek bir sebebi vardır; Hindistan güvenli bir yer olmadığı için, Amerika Yoga Alliance sertifikası veren aşram demek, “burada tecavüze uğramayacaksın”, “burada zarar görmeyeceksin”, “burası batı dostu bir aşramdır ve burada güvendesin” demektir. Ne de olsa Hindistan büyük bir yoga ticareti yapmaktadır. En çok talep gösteren ülke ise Amerika’dır.


Peki Avrupa’da stüdyolar neden Amerika Yoga Alliance sertifikası veriyor? Çünkü uluslararası standartlarda eğitim veren bir stüdyo olarak anılabilmek için, dünya standartlarında eğitimler vermek, uluslararası platformlarda iş yapmak ve başka ülkelerde okullara, şubelere, eğitmenlere sahip olmak gerekiyor. Bu niteliklere sahip olmayan okullar ise doğal olarak Yoga Alliance ile çalışmak zorunda kalıyor.

Comments


bottom of page