top of page
yogakioo-vektorel kopyası.jpg
  • Instagram

ZeeZ Reflect StudioBugün sizi hem YogaKioo Dergi’nin hem YogaKioo Enstitü eğitmenlerimizin severek kullandığı bir marka ile tanıştıracağız. Gerek pratiklerimizde gerekse gündelik yaşantımızda üzerimizde görmeye alıştığınızı biliyoruz ancak bugün Zeez Reflect Studio’u biraz daha yakından tanımanızı istiyoruz.


ZeeZ içinde gerçek bir hikaye olan, özenle hazırlanmış, yaratıcı ürünlere sahip bir tasarım markası. Özgünlüğü, rahatlığı ve sıra dışı olmayı tercih eden, kim olduğunu merak eden ve doğayı seven bir kitleye hitap ediyor.

Marka Kurucusu ve Markanın Kuruluş Hikayesi


Markanın kurucusu Zeynep Tekeli, Endüstri mühendisliği bölümünden mezun olup tekstil sektöründe bir firmada çalışma sürecinde yoga ile yolunun kesişmesini, değişen hayatının ve yolculuğunu bize şöyle anlatıyor;


“Endüstri mühendisliği bölümünden mezun olup tekstil sektöründe bir firmada çalışırken; “Ben kimim? Hayat amacım ne? Ne yapıyorum? gibi sorularla boğuşarak kim olduğumu merak ediyordum. Sürekli bir aitsizlik hissi söz konusuyken yoga ile yollarımın kesişmesiyle birlikte Çetin Çetintaş’ın 108 günlük Mahabhuta serisine başladım. Hayatımda ilk defa bir şeyi yarıda bırakmıyordum. Bu seri süresince kendi ruhumu besleyen hayvan arketiplerinden esinlenerek acemice yaptığım hayvan ve yoga pozunun birleşiminden oluşan karalamalar yapıyordum. Bu sürede kendi özümle bağ kurmaya başlayarak boğuştuğum soruların cevaplarının çizimlerde saklı olduğunu fark ettim. Olmayan bir şey yaratmayı sevdiğimi fark ettim. 2022 Ocak ayında ilk kez ZeeZ fikrini ortaya çıkardım ve bana etkisi büyük olan tasarımlarla özgün bir marka yaratmaya karar verdim.


Tasarımlar için materyal düşünürken aslında o ana kadar edindiğim hayatın bana sunduğu iş tecrübelerimin, babamın otuz yılı aşkın iş tecrübesinin tekstil sektöründe olduğuyla karşı karşıya kaldım. Sancılı bir süreçti çünkü babamın temposundan kaynaklı iki yaşından beri tek bildiğim bu sektörde çalışmak istemediğimdi. Ama bir o kadar da kumaşlara dokunduğumda sanki içimde bir şey hep bu yolculuğa çıkacağımı biliyor gibiydi.


“İlk defa bir şeyle uğraşırken ait hissediyordum.”


İlk nakış denemeleri ve ilk deneme üretimleri gerçekleşti. İlk işim heyecanla ilk koleksiyon olarak marka kuruluş süresince çalıştığım hayvan arketipleriyle yarattığımız tasarımları hayata geçirmek oldu. İşin en tecrübelileriyle bir araya gelerek hevesle çalışmaya başladım. Kaliteli kumaşları ince işçilikli dikimlerden geçirip, üzerine nakış tekniğini kullandık. Ardından ihtiyacımız olan her yerde rahat ve özgün bir şekilde kullanabileceğimiz kimonolar üretildi. Eylül ayında ise Zeez Reflect Studio resmi olarak kuruldu.”
MARKANIN MİSYONU


Zeez Reflect Studio, tasarımları ile günlük hayatın kaosunda kaybettiğimiz, doğa ve içsel benliğimizle olan aramızdaki bağı hatırlatmayı amaçlıyor. Hayvan arketipleri koleksiyonundaki tasarımların nakış rengi elementlerin rengini temsil ederken, hayvan ve yoga pozunun entegrasyonu ile yansımalarımızla bir bütün olduğumuzu bize ifade ediyor. Kimono tasarımları ile kendimizi kalıplara sokmamanın verdiği rahatlık hissini yaşarken, gerek günlük hayatın koşuşturmasında gerekse meditasyon yaparken otantik kişiliğimizi özgürce yansıtabiliyoruz.


Tüm bu üretim sürecinde marka, bedenimize ve doğaya verdiğimiz önem ile en değerli şey olan cildimiz ve sağlığımızı ön planda tutarak özenle seçilmiş doğal kumaşları tercih ediyor.Bir yenilik olarak, Zeez’in kült ürünlerinden olan Unique Bag hayatımıza girdi. Bunun yanında uzun kimonolar eklenmeye başladı.


Zeynep Tekeli, Mart ayında Kioo Retreat Center’da aldığı yoga eğitmenlik eğitimi süresince edindiği bilgi, yaşadığı deneyimler ve sürekli gördüğü yusufçuklar ile doğru bir şekilde topraklandığını hissettiğini ve adanarak ilerlediği bu yolda üstünden çıkaramadığı favori tasarımının bu olduğunu belirtiyor. Farklı tasarım stillerinde koleksiyonlar ürün listesine eklenmeye devam ediyor. Bununla birlikte tişört kalıpları ve kumaşları da değişti. Bu yaz sezonunda sizlere sunulmak üzere hazırlanıyor.


Hazırlanan bu ürünler bu sene Kioo Retreat Center’da gerçekleşecek 8. YogaKioo Festivali’nde de ilk kez satışa sunulacak.


Markanın severek kullandığımız, kalitenin, özgünlüğün ve rahatlığın ön planda olduğu T-shirt, kimono ve çanta koleksiyonu değişerek gelişmeye ve büyümeye devam ediyor.


Zeynep’in son olarak sizinle paylaşmak istediği mesajını da size iletiyoruz: “Evrende hepimiz birer yansımayız. Her yansımanın kendine ait bir hikayesi var. Yansımanın bir parçası ol…”


Comments


bottom of page