top of page
yogakioo-vektorel kopyası.jpg
  • Instagram

14 Ekim Terazi Burcunda Güneş Tutulması14 Ekim 2023 Cumartesi günü İstanbul saatiyle 20:55 itibariyle 21 derece Terazi burcunda bir Güneş tutulması yaşayacağız. Bu tutulma Merkür’yen temaları ön plana çıkaran ve Güney tarafında gerçekleşecek halkalı bir tutulma olacak. Ülkemizde gözlemleyemeyeceğimiz ancak ilgili alanlarda yaşamlarımızı etkileyecek tutulma, önümüzdeki 6 ay boyunca Hava elementi konularını ön plana çıkararak ilgili alanlarda denge arayışını getirecek.


Tutulma Konuları ve Fırsatlar


Tutulma anı haritasında yükselen burcun İkizler olması, tutulma motivasyonunun 5. ev konularına yöneltildiğini işaret ediyor. Ayrıca tutulma yöneticisi Venüs’ün, Merkür burcu olan Başak’ta olmasıyla tutulma enerjilerinin Venüs-Merkür temaları ile 5. ev konuları üzerinden yaşanacağını bize gösteriyor.

5. ev konularının başında, yaratıcılık, üretkenlik, ilişkiler, çocuklar ve bireysel hayatlarda sahnede olmak gelir. Bu sebeple genelleme yaparsak, tutulmanın ana konusunun kişilerin kendini ön planda görmek için gereken düzenlemeleri yapması olacağını söyleyebiliriz. Bunun içinde yaratıcı fikirler ve çözümlere ulaşmaya çalışacağını veya fırsatlarla karşılaşacağını da düşünebiliriz. Ayrıca 5. evdeki hareketlilik ortaya çıkacak yeni fikirler, bırakılması gereken eski düşünceler, kaynak olarak görülebilecek hobiler ve yeni bilgilerle buluşmaya da işaret ediyor. Dolayısıyla Hava elementi vurgusu ve 5. ev yerleşimindeki enerjiler aslında kişileri bir yerden bir başka alana taşımak için çalışıyor. Bunun uğruna bırakması gerekenleri bıraktırırken, beraberinde yeni bilgilerle buluşmayı da getiriyor.


Tutulma Baskısı


Özellikle tutulmanın asaleten yöneticisi olan Satürn’ün işaret ettiği sorumluluk ve düzen oluşturma prensiplerini de göz önüne aldığımızda, ilişkiler, kendimizi göstermekle ilgili yaşam alanlarında bugüne kadar çekinik kaldığımız durumlar, atılmayan adımlar, söylenmeyen sözler, ifade edemediğimiz durumlar varsa bunları engelleyen konuların hayatımızdan çıkması için yaşanacak baskılı durumlardan da söz edebiliriz. Aynı şekilde bu durumlar hakkında tam tersi hareket ederek fazlasıyla hareket ve aşırılık yaratmış kişilerin de durdurulmak adına önüne engeller çıkacağını öngörebiliriz.


Tutulmanın en önemli etkisi kendimizi göstermek adına içinde bulunduğumuz yaşam sahnesinde aşırı ya da eksik olan iletişim ve ifade başlıklarında denge aramak, düzen ve sınır yaratmak hakkında olacak. Bunlar olurken veya olması adına iletişim ve görüşme trafiğinin artacağı, ilişkiler, anlaşma ve ortaklıklarla ilgili başlıklarda denge arayışını ve kişisel hedefleri unutmadan yaşamayı öğretecek deneyimler de yaşanacak.


İlişkilerde ne kadar kendiniz oldunuz, bu konu hakkında ne kadar aşırı veya ne kadar eksik kaldınız?

Bunların olmasını sağlayan düşünce ve fikirleriniz, yargılarınız nelerdir?

Hangi eylem ve söylemde disiplinsiz ve dengesiz durumlar yarattınız?

En önemlisi de yaşamda ürettikleriniz üzerinde yarattığınız baskı hangi sebepleydi? Ve bu sebep ne kadar önemliydi?


Bu sorular tutulma enerjisinin kişisel planlarımıza getireceği deneyenimler üzerinden yanıt bulacak.

Yanıtı almanızın veya görmenizin önünde engel olan düşünceleriniz, yargılarınız veya belki de kişiler varsa Güney düğümün etkisiyle hayatınızdan çıkabilir.


Bunların yanı sıra, Mars’ın ve Satürn’ün haritadaki pozisyonu sebebiyle, Dünya astrolojisi bağlamında ülkeler arasında baskıya, zorbalığa maruz kalacak, sınır ve kontrol sorunları yaşayacak ülkeler olurken çatışmalar ve askeri konuların gündemde olduğu zamanlara şahit olabiliriz.


Kişisel planlarda ise bir benzerini ya da küçük modelini günlük hayatta bazı konularda baskı ve savaş enerjisi şeklinde deneyimleyecek kişiler olabilir. Bu durum geçmişten gelen konular, yapılan hataların bedeliyle yüzleşmek, attığınız yanlış adımların sonucuyla karşılaşmak şeklinde olabilir.

İpucu olarak 2004 yılında yaşadıklarınızı düşünebilirsiniz. Bugünden o dönemlere baktığınızda neyi yanlış ya da eksik yapmış olabileceğinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu durum bazıları için neyi yapmamış olduğu şeklinde de olabilir.


Durum hangisi olursa olsun, önümüzdeki 6 ayı o konular için düzenleme, kendinizi, kimliğinizi, güç ve yaratıcılığınızı ortaya koyma fırsatı olarak görebilirsiniz. Tutulmanın baskıcı enerjilerinin para ve finans alanlarını etkilediğini de görüyoruz ve maddi konular hakkında dikkatli olmaya, kaynakları sağlıklı kullanmaya özen göstermeye ihtiyacımız var. Aşırı veya gereksiz harcamalardan, iyice hesap edilmemiş yeni adımlardan uzak durmak iyi olabilir. Ekonomik olarak hala güvensiz durumlar söz konusu.

Tutulmadaki Merkür’ün Şiron karşıtlığı ise sosyal alanlarda kendini ifade etme, kendi kimlik ve adını ortaya koymakta çekinik kalanları zor durumda bırakabilir. Tutulmanın itmeye çalıştığı enerji bu çekinme halini ve kaygıları bırakarak kendini göstermek üzerine olacak, dolayısıyla direnmeyi bırakmak iyi olabilir.

Tutulmanın tekrar hareketleneceği tarihler ise Venüs dolayısıyla 27 Kasım, Yeni Ay dolayısıyla 11 Ocak, Mars’ın açısal ilişkisi sebebiyle 2 Şubat olacak. Şu anda bahsettiğimiz durumlar bu tarihlerde yeniden hareketlenebilir. Dengeleri kurduysanız korumak, kurmadıysanız kurmak için sizleri planlı olmaya zorlayacak deneyimler gelebilir.


Tutulmadan Kimler Etkilenecek?


Güneş tutulmaları genel olarak bireysel yaşam planlarından çok toplumsal olaylar üzerinden kendini gösterir, bu sebeple önce ülkeler haritaları etki alırken bazı komşu ülkelerde etkilerin yıkıcı ve hesap sorucu tavırlarının yarattığı durumlara şahit olabiliriz, hatta olmaya başladık ve devamı da gelebilir.

Bireysel alanlarda ise etkiyi en çok:


Öncü burçlar (Terazi, Oğlak, Yengeç ve Koç) ve bu burçlarda kişisel nokta ve gezegenleri olanlar,

Gezegen veya kişisel noktaları 20-21-22 derecelerde olanlar hissedecek.

Tutulma Ne İstiyor, Ne Yapabiliriz?


Tüm zamanların ve her şeyin ilacı; kendiniz olmak ve yaşamınızın sorumluluğunu aldığınızdan emin olmak en başta gelirken, iletişimde sağlıklı ve dengede olmaya özen göstermek de dönemin kolaylaştırıcısı olacaktır.


Kolaylıkla geçecek, huzur dolu günler dileğiyle…

Fatma Alkaya


Comments


bottom of page